IOTA’nın Eleştirilere Yanıtı Gecikmedi

Geçtiğimiz yılın sonlarında, Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Medya Laboratuvarı yazarlarından Joichi Ito, IOTA hakkında dört ana başlıktan oluşan bir eleştiri yazısı yazmıştı. Bu yazı kripto para dünyasında hızla yayılırken, IOTA’nın market kapasitesinden milyarlarca dolar kayıp yaşamasına neden oldu. Özellikle Microsoft hakkındaki partnerlik haberleri yalanlandığında IOTA değer olarak, Aralık ayının en düşük kurunu gördü. Tüm düşüşlerin sebebini tek bir eleştiri yazısı olarak yansıtmak doğru olmasada, güvenilen bir kaynaktan gelen bu yazı bir çok yatırımcının geri çekilmesini neden oldu.

Eleştiri yazısı yayınlandıktan sonra, IOTA geliştiricileri sosyal medya üzerinden iddialara yanıtlar versede, resmi şekilde yanıt verilmesi de çok uzun sürmedi.

Yazıdaki dört ana başlıktaki eleştiriler ise şu şekildeydi;

  1. IOTA, Microsoft ile işbirliği yaptığını açıkladı, fakat bu konuda dürüst davranmadıkları ortaya çıktı.
  2. IOTA’nın bağlı olduğu “Kordinatör” sistemi kırılabilir ve hatalarında tüm ağ çökebilir.
  3. IOTA aslında ücretsiz gönderim sağlamıyor.
  4. IOTA mevcut güvenlik açıklarını dahi ne açıklamış, ne de çözebilmiştir.

iota açıklama

IOTA Ekibinin açıklamaları ise madde madde şu şekildedir.

IOTA ve Microsoft Partnerliği

IOTA Geliştiricileri, hiç bir şekilde bahsedilen şirket ile resmi bir ortaklık hakkında açıklama yapmadığını. Aslında Microsoft çalışanının şirketin IOTA ortağı olduğunu belirttiği ve bu nedenle medyaya yanlış şekilde iletilip bu şekilde raporlandığını belirtti.

IOTA ve Koordinatör Sistemi

IOTA ağında bulunan “Koordinatör” sisteminin tek merkez olduğu ve açıklarını olduğunu bir çok kişi düşünüyor. Bunun nedeni ise Ekim ayında Koordinatör’ün kapanmasıyla kullanıcı fonlarının dondurulmasına bağlamaktadırlar. Fakat Ekim ayındaki kapatma nedeni kötü niyetli kişilerin Koordinatör’e yazılımlar ile saldırması nedeniyle, kullanıcıların zarar görmemesi adınadır. Koordinatör şuanda gelişmekte olan IOTA ağının sadece bebeklik evresinde yardımcı olmak adına kullandığımız bir altyapıdır. Kısa süre sonra IOTA ağı yeterli işlem gerçekleştirdiğinde, Koordinatör kalıcı olarak ağdan kaldırılacaktır.

IOTA Aslında Ücretsiz Gönderim Sağlamıyor

Iotasatinal.com sitesinin yazarı olarak bu paragraf resmi yanıt değil kendi yorumumdur.

MIT Medya Laboratuvar’ı yazarı Joichi Ito, IOTA’ya karşı yazdığı eleştiri yazısında ise bu bölümde gerçekten saçmalamış. IOTA’da en başından beri gönderim ücreti mevcut değil, ve olmayacaktır. Fakat yazar A kişisinden B kişisine gönderim yapıldığında bunun bir ücreti olduğunu belirtmiş. Burada bahsettiği ücret, ağ için belirli bir enerji gerekiyor, sonuçta elektrik harcıyoruz nasıl ücretsiz gönderim oluyor tarzında bir yazı yazmış. IOTA yetkilileri de MIT Lab’de sanırım “gönderim ücreti” kelimesinin anlamını bilen yok şeklinde cevap vermiş.

IOTA Geliştiricileri sadece bu şekilde eleştirilere yanıt vermiyor tabiki, olumlu gelişmeler de var. Bunlardan birisi ise bir ulusal İtalyan gazetesinden IOTA ve Tangle sistemine yarım sayfa yer verilmesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir