Iota Nasıl Satın Alınır? Detaylı Resimli Anlatım

Merhabalar,

Iota nasıl satın alınır, detaylı ve resimli şekilde anlatıyoruz. Siz de güvenli ve hızlı şekilde iota satın alabilirsiniz.

Son günlerin popüler altcoini olan IOTA bir çok kişi tarafından tercih ediliyor Fakat henüz satın almayı bilmeyenler için bu yazımızda tüm detayları ile sizinle paylaşacağız. Adım adım takip ederseniz sorunsuz şekilde iota satın alabilirsiniz.

Öncelikle IOTA alıp satın alacağımız binance.com a üye olmamız gerekiyor.

Binance’a nasıl üye olurum derseniz;

binance giriş

1.) Yukarıdaki logoya tıklayarak sitemize giriş yapıyoruz. Sitenin şuan için Türkçe dil desteği malesef yok, fakat bilmenizi gerektirecek bir kaç terim dışında ekstra İngilizce bilmeniz gerekmiyor. Terimleri de yazımızda açıklayacağız.

binance kayıt 1

2.) Sağ üst bölümde bulunan Register (Kayıt ol) bölümüne tıklıyoruz.

binance kayıt 2

3.) Karşımıza yukarıdaki sayfa çıkıyor; E-mail’imizi Pasword(şifre) mizi girdikten sonra kullanım şartları kutucuğunu tıklayıp Register butonuna tıklıyoruz. Sonrasında e-mail adresimize onay maili geliyor. Oradaki linki tıklayarak hesabımı açıyoruz.

binance kayıt 3

4.) Binance yapacağımız girişlerde ve kayıt ekranında yukarıdaki gibi bir bulmaca çıkıyor. Bu da robot olmadığınızı onaylamak için.

Binance hesabımıza da kayıt olduk giriş yaptık. Bu şekilde ilk adımımızı tamamladık. Eğer Türk borsalarında veya diğer borsalarda elinizde bitcoin, ethereum veya litecoin gibi coinler bulunuyorsa bir sonraki adımı atlayabilirsiniz. Fakat ilk defa bir coin alacaksanız IOTA satın almak için öncelikle btc, eth veya ltc almalısınız.

Tüm miktarlardaki coin transfer ücretleri 2017 aralık itibariyle;

iota alma komisyon tablosu

Yukarıdaki gibidir, bu nedenle bu yazımızda az komisyon ödemek için Litecoin yani LTC satın alıp IOTA’ya çevireceğiz, bu şekilde zararımız az olacaktır.

Şuan Türk Coin Borsalarında Paribu, Btc-Turk ve Koineks gibi bir kaç site bulunuyor. Fakat piyasaya yeni girecek kişiler için en uygun olanı Koineks, neden derseniz; işlem hacmi diğer sitelerden daha düşük olduğundan hesap onayları, para yatırma çekme işlemleri genellikle dakikalar içerisinde tamamlanıyor.

Hemen Koineks.com’a üye olmayı da detaylı şekilde anlatalım. Üye olduktan sonra sırasıyla Koineks’ten LTC alacağız, sonrasında LTC’lerimizi Binance.com’a aktaracağız, LTC’lerimizi BTC’ye çevirip sonrasında IOTA satın alacağız.

Koineks’e kayıt olma

koineks giriş

1.) Koineks’com a girdiğimizde karşımıza yukarıdaki gibi bir sayfa çıkıyor. Sağ bölümde ücretsiz hesap oluşturun bölümüne; Adımız, Soyadımız, Telefon numaramız ve E-posta adreslerimizi giriyoruz ve bu sitede kullanacağımız şifremizi oluşturuyoruz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta; e-mail adresimizi ve telefonumuzu aktif olarak kullandığımız olanı yazmamız. Çünkü her girişte, para yatırma ve çekme işlemlerinde bankalardan gelen cepşifre gibi telefonumuza onay kodu gelmektedir. Bu şekilde hesabımızın güvenliği sağlanıyor.

koineks

2.) Koineks.com’a üye olup giriş yaptıktan sonra anasayfası yukarıdaki gibi; Market, TL Yatırma/Çekme, Hesap Hareketleri, Cüzdan ve Profil gibi bölümlerden oluşuyor. Koineks hesabımıza TL yatırmamız için yasalar gereği kimlik bilgilerimizi paylaşmamız gerekiyor. Profilimizin onaylanması genellikle 30 dakika civarında sürmektedir. Onaylandıktan sonra dilediğimiz gibi para yatırıp, çekme veya coin alım satım işlemlerini yapabilmekteyiz.

koineks profil onay

3.) En sağ sekmedeki Profil yazısına tıkladıktan sonra kişisel bilgilerimizi girip kimliğimizin arkalı önlü fotoğrafını gönderiyoruz ve onay için bir süre bekliyoruz. Profilimiz onaylandığında bize koineks tarafından sms ile bildiriliyor.

koineks para yatırma

4.) Iota satın alabilmemiz için öncelikle BTC, ETH veya LTC almamız gerekiyor. Düşük gönderim tutarı nedeniyle LTC’yi tercih ediyoruz fakat LTC satın alabilmemiz için öncelikle Koineks’e TL göndermemiz gerekiyor. Şuan için sadece Akbank hesapları mevcut. Yatıracağımız tutarı miktar bölümüne yazdıktan sonra TL Yatır bölümüne tıklıyoruz.

koineks para yatırma 2

5.) “TL Yatır” bölümüe tıkladıktan sonra, yapacağımız havalenin ya da eft’nin açıklama bölümüne yazacağımız referans numarasını bize göstermektedir. Bankadan ücreti gönderirken bu kodu açıklama kısmına yazmayın unutmayınız. Ayrıca hafta içi 09:00-16:30 dışında herhangi bir sürede yaparacağınız EFT işlemi ertesi iş gününe sarkacaktır, en kısa sürede para yatırmak için havale yapmayı tercih edebilirsiniz.

koineks para yatırma gönderdik

6.) Ödemeyi gönderdikten sonra işlemin onaylamasını ve Koineks hesabımıza geçmesini bekliyoruz. Yukarıdaki resimde olduğu gibi beklemede gözüküyor.

koineks para yatırma son

7.) Sitenin işlem yoğunluğuna göre yaklaşık 30 dakika sonra gönderdiğimiz tutarın siteye geçtiğine dair telefonumuza sms bildirimi geliyor. Artık dilediğimiz gibi BTC, LTC veya ETH alıp satabiliriz. Iota satın almamız için artık önümüzde sadece bir kaç ufak adım kaldı.

Koineks’ten LTC alıp Binance.com’a Aktarma

Hemen Koineks’ten LTC alıp Binance.com’a aktarma işlemini detaylı şekilde anlatalım. Düşük gönderim tutarı için LTC’yi tercih ettiğimizi belirtmiştim, fakat siz dilerseniz ETH veya BTC satın alarakta Binance.com’a gönderip IOTA satın alabilirsiniz.

iota satın almak için ltc cüzdan oluşturma

1.) Öncelikle LTC alabilmek ve yollayabilmemiz için Yukarıda bulunan bölümden “Cüzdan” kısmına tıklıyoruz, ardından “Litecoin” bölümüne tıklıyoruz. Sonrasında cüzdan oluştur bölümüne tıkladığımızda artık bir LTC cüzdanımız oluyor.

ltc satın alma

2.) Şimdi oluşturduğumuz cüzdana yüklediğimiz TL karşılığında Litecoin alacağız, “Market” bölümüne tıklayıp ortadaki Litecoin’i seçiyoruz. Sol bölümde bulunan Litecoin alma emri bölümüne geçiyoruz.

koineks ltc alma

3.) Litecoin Satış Emirleri altında bulunan emirlerden en üstteki en uygun olan kurdur. En üsttekinin üzerine tıklıyoruz. Sol bölümden almak istediğimiz tutarı yazıyoruz. Sitede olan tüm TL bakiyemizle almak istersek yandaki “+” kutucuğuna tıklayabiliriz.

ltc satın alma son

4.) “Hemen Litecoin Al” butonuna tıkladığımızda artık TL bakiyemizi LTC’ye çevirmiş olduk. Bunu da sayfanın alt bölümünde “Market Geçmişim” bölümünden başarılı coin alışı olarak görebilmekteyiz.

Iota satın almanın son adımına yaklaşıyoruz. Şuan yapmamız gereken Koineks’te bulunan LTC’lerimizi Binance.com’a göndermek.

iota almak icin binance funds

1.) Binance.com adresine üye olmuştuk. Hesabımıza giriş yapıyoruz ve sağ üst bölümde bulunan Funds bölümünün üzerine gelerek Deposits Withdrawals kısmına tıklıyoruz. Buradan Binance.com için LTC cüzdanı oluşturacağız.

binance ltc cüzdan oluşturma

2.) Deposits Withdrawals bölümünde bir çok altcoin bizi karşılıyor. Karışıklık olmaması için sol üst bölümde bulunan arama bölümüne LTC veya Litecoin yazıyoruz. Böylece sadece LTC seçeneğimiz kalıyor. Yukarıda üst bölümdeki resimde ok işaretiyle gösterdiğimiz “Deposit” butonuna tıkladığımızda alt resimdeki sayfa karşımıza çıkıyor. Alt bölümde ok ile gösterdiğimiz adres bizim Binance.com’da bulunan LTC cüzdanımızın  adresidir. Bu adresi kopyalıyoruz.

ltc transferi

3.) Binance.com’daki LTC adresimizi öğrendik, kodumuzu kopyaladık. Şimdi Koineks’e geri dönüyoruz sırasıyla Cüzdan, ardından Litecoin bölümüne tıklıyoruz. “Litecoin Çek” bölümüne Binance.com’dan kopyaladığımız cüzdanımızın adresini yazıp miktarı belirttikten sonra “Transfer Et” butonuna tıklıyoruz.

ltc transfer takibi

4.) LTC transferimiz tamamlanmak üzere, Geçmiş Transferler bölümünden Takip’e tıkladığımızda kaç onay aldığını görebiliyoruz. Genellikle 10-15 dakika içerisinde LTC’lerimiz transfer olmaktadır.

ltclerimiz binance'a geçti

5.) Bir süre bekledikten sonra Binance sitemize tekrar giriyoruz. Funds bölümünde LTC’lerimizin transfer olduğunu gördük, şimdi bu LTClerimizi BTC’ye yani Bitcoin’e çevireceğiz.

ltc yi btc ye çevirme

6.) Sayfamızın sol üst bölümünde bulunan Exchange bölümünün üzerine gelip Basic kısmını seçiyoruz.

iota nasıl alınır?

7.) Sağ üst bölünde bulunan arama bölümüne LTC yazıyoruz ve LTC/BTC yi seçiyoruz. Sayfamızda Buy LTC (LTC Satın Al) Sell LTC (LTC Sat) iki bölüm çıkıyor. Biz Pembe gözüken sağ bölümdeki yerden 100%’ü tıklayıp ardından Sell LTC’yi tıklayıp tüm LTC’lerimizi BTC’ye çeviriyoruz.

iota satın alma

8.) Az önce LTC yazdığımız sağ üst bölümde bulunan arama kısmına iota yazıyoruz. Sonrasında Buy IOTA yazan kısıma dilediğimiz tutarı yazıp iota satın alabiliyoruz. 100% kısmına tıklarsak tüm BTC’lerimizle IOTA almış oluyoruz.

iota satın aldık

9.) Sağ üst bölümde bulunan Funds kısmına tıkladığımızda hangi coinden ne kadar aldığımızı görebiliyoruz. Sonunda kolay şekilde iota satın alabildik. 🙂

Iota satın alma hakkında sormak istediğiniz tüm soruları veya takıldığınız herhangi bir bölüm olursa, lütfen yazımız altında bulunan yorum kısmından sormaya çekinmeyiniz.

“Iota Nasıl Satın Alınır? Detaylı Resimli Anlatım” için 33 yanıt

 1. binance ye üye oldum. daha sonra 2 adımlı doğrulama için uygulamayı yükledim ve barkodu okuttum.
  Enter login password: buraya üye olurken girdiğim şifreyi yazdım.
  Enter 2FA code from the app: buraya da Google Authenticator de çıkan 6 haneli rakamı girdim.

  Her denemem de Binding Failed hatası alıyorum. Sebebi ne olabilir bunun?

  1. Merhabalar,

   Ayarlardan saati eşleştirmek gerekiyor, saat farkı olduğu için eski kod olarak görüyor. Resimli anlatımını yapacağım onun da.

   Şimdilik;

   1.) Öncelikle telefonumuzun saatini bir saat geri alıyoruz.
   2.) Google Auth uygulamasına giriyoruz ve sağ üstte yer alan 3 noktaya tıklayıp, oradan Ayarlar’a giriyoruz.
   3.) Açılan sayfada Kodlar için zaman düzeltme butonuna tıklıyoruz.
   4.) Şimdi senkronize et butonuna tıklıyoruz.

   Sorun düzelmiş oluyor. 🙂

  1. Merhabalar,

   Son bölümde 8. adımda buy iota demiştik, iotalarımızı satmak için aynı sayfadan sell iota bölümünden işlem yapabiliriz.

 2. diyelim ki 1000 tl ilk iota aldım ve atıyorum birkaç sene sonra değeri bir milyon liraya ulaştı ve ben paramı elle tutulur bir hale getirmek istiyorum dolar yada tl. Nasıl çeviricem ve mesela elimi kolumu sallayarak bankadan paramı çekebilecekmiyim? Türkiye de bununla ilgili uygulama nedir?

  1. Iota’nın 1 milyon lira olması çok zor fakat diyelimki şuanda banka hesabınıza çekmek istiyorsunuz. Bu konuda anlatımını yaptığımız işlemlerin tam tersini yapıyoruz. Iotalarımızı satıyoruz, bitcoinimiz oluyor. Koineks’teki btc cüzdanımıza, bitcoinlerimizi transfer ediyoruz; btclerimizi satıyoruz; hesabımızdaki parayı çekim talebi yolluyoruz, banka hesabımıza yolluyorlar.

 3. Merhaba, koineks e üye olmaya çalışıyorum ama cep telefonu bilgileri kısmında +91 ile başlıyor ve ben numaramı yazdığımda hata veriyor.Anladigim kadarıyla +91 Hindistan in tlf kodu. Ne yapmalıyım sizce. Teşekkürler.

  1. Merhabalar,
   Koineks anasayfasından kayıt olabilirsiniz. 532 000 00 00 gibi yazmanız gerekmektedir, başına alan kodu eklemeniz gerekmiyor.

  1. Binance’a giriş yaptıktan sonra sağ üst bölümde “Orders” yazısı mevcut. Oradan “Order History” kısmına tıklarmısınız, acaba satın alım gerçekleşmiş mi?

 4. binance ye üye oldum. daha sonra 2 adımlı doğrulama için uygulamayı yükledim ve barkodu okuttum.
  Enter login password: buraya üye olurken girdiğim şifreyi yazdım.
  Enter 2FA code from the app: buraya da Google Authenticator de çıkan 6 haneli rakamı girdim.

  Her denemem de Binding Failed hatası alıyorum. Ayrıca telefonu 1 saat geri aldım hep aynı cevabı veriyor…acaba nerede hata yapıyorum?

  1. Merhabalar, mailiniz .de uzantılı olduğu için lokasyonunuzun Almanya olduğunu varsayarak yine saat konusunda bir problem olduğunu düşünüyorum. Türkiye saatine göre 1 saat fakat sizin saatinize göre ayrıca ayarlamanız gerekibilir. Net bir bilgim yok fakat, https://bitcointalk.org/index.php?board=16.0 bu forumda eminim yanıtınızı bulacaksınızdır.

 5. SELAMLAR DENEME AMAÇLI KOİNEKS’E 100 TL PARA YATIRIP, DEDİĞİNİZ GİBİ İŞLEMLERİ YAPARAK BİNANCEDEN BTC ALDIM,
  SONRA ALDIĞIM BTC’Yİ IOTAYA ÇEVİRMEK İSTEDİM (ŞUAN İOTA FİYATI 4 DOLAR YANİ YAKLAŞIK 15 TL) YATIRDIĞIM PARAYA 4 TANE İOTA VERİYOR YANİ 60 TL LİK KALAN PARAM NEREYE GİDİYOR BİLMİYORUM. 10.000 TL LİK BİR YATIRIM YAPACAKTIM BU KESİNTİYİ ANLAYAMADIM YAPMIYORUM O YÜZDEN. BENİ AYDINLATIRSANIZ SEVİNİRİM. TEŞEKKÜRLER

  1. Merhabalar,
   Bitcoin transferlerinin son günlerdeki sorunu bu malesef.
   Yazımızı yazarken komisyonlar;
   komisyon
   Yukarıdaki gibiydi,
   Kesinti miktar gözetmeksizin 0,0006 btc olarak şuanda; siz 10 tl de yollasanız 1000 tl de yollasanız bu şekilde kesinti oluyor. Bankalardaki eft ücreti gibi düşünebilirsiniz. Kesintiyi düşürmek için günlük kurlara göre yukarıdaki gibi bir hesap yapabilirsiniz. Genellikle litecoin uygun oluyor. Bir diğer sebep ise Türk borsaları ve Binance arasında kur farkı, örnek olarak şuanda Binance’da 13,300 dolar olarak işlem görüyor btc; bu da 50,675 tl yapıyor. Fakat Türk borsalarında fiyatlar şuanda 57,000’in üzerinde. Fakat bu durum çok rahatsız edici olsada telafisi olan bir durum. Örnek olarak 1 btc aldık binance’a gönderdik, sonrasında bankamıza çekmek istediğimizde yine Türk borsasında, ilk etapta aldığımız fiyatlara yakın olarak satacağız.

  1. Merhabalar,

   BNB Binance’ın kendi altcoini oluyor. Komisyonlarınızı BNB ile öderseniz %50 indirim yapıyor bir süre için, bu da kendi coinlerini teşvik etmek amacıyla olan bir uygulama. Ben şahsen “on” olarak kullanıyorum fakat size kalmış bir olay 🙂

 6. teşekkür ederim bir sorum daha olacaktı koineksten ltcyi gönderdik iotamızı aldık daha sonra mesela 1 sene sonra iotamızı paraya çevirmek istedik illaki koineksti mi kullanmamız gerekiyor yoksa herkangi bir ltc alınan başka bir siteyide kullanabilir miyiz

  1. Hayır; tabiki bir zorunluluk yok, iotanızı paraya çevirmek için Türk borsalarından herhangi birine ( Paribu,btcturk,koineks… ) atabilirsiniz, herhangi bir arkadaşınıza bile satabilirsiniz, bu şekilde bir zorunluluk yok. LTC olarakta bir zorunluluk yok.

   Bizim bu makalede anlattığımız durumu gerçek hayata biraz daha uyarlamak gerekirse.

   Elimizde TL’miz vardı biz bununla altın almak istedik fakat kuyumcular bize dediki sadece dolar ile satış yapıyoruz. Biz de gittik dolar aldık, sonrasında altın aldık. Bu örnekte LTC,BTC,ETH.. dolar karşılığı oluyor, IOTA ise en son aldığımız altın.

   Yani biz yarın öbür gün altınımızı bozdurmak istediğimizde dilediğimiz kuyumcuda bozdurabiliriz.

 7. Hayır hocam iotanın resmi cüzdanını nasıl atabiliriz? Hangi link vermiştiniz ya github.com binancede oluşturabildim sanırım

 8. Binance ve koineks’e üyelik işlemlerim tamam. Yalnız aklıma yatmayan “Şikayet var com ” da yüzlerce koineks hakkında şikayet var. Paraların hesaba geçmediği ve hatta binance den transfer edilen iki işlemden birinin hesaba geçip diğerinin sistemde hiç görünmediği gibi sıkıntılar. Hal böyle olunca tam para yatıracaktim ki vaz geçtim. Tavsiyeniz Nedir? Ne yapmalıyım?

  1. Binlerce kişi arasından elbet sorun yaşayan olacaktır, bitcoin borsasında fiyat sürekli değiştiği için örnek olarak 50.000’den almak isteyip para yatıran kişiler para hesaplarına yarım saat sonra geçtiğinde fiyat 55.000 olunca sinirleniyorlar. Belirttiğiniz sitede örnek olarak mercedes için bile 1000’in üzerinde şikayet var. Koineksle işlem yapmak istemiyorsanız; Paribu ve BTCTurk gibi alternatifler mevcut, onları da dilerseniz kullanabilirsiniz.

 9. kardeş eline emeğine sağlık koineks para ok
  ordan ltc ok
  binance ok
  koienks binance geçiş ok
  ltc btc çevrim ok
  aradaki cüzdan vs işlemleri tamam
  0.000225599 btc yi neden iota yapamıyorum acaba
  buy iota kısmına geliyorum %100 yapmama rağmen 0 görünüyor bir türlü işlem yapamadım acil yardım

  1. Merhabalar,

   Rakamlarda hata yoksa 0.000225599 btc şuan baktığımda 3,2 usd civarında yapıyor. Binance’da iota kuru yaklaşık 4 usd şuan için, 1 adet altında yarım gibi alamıyoruz malesef, bazı coinlerde de 0.001 btc veya 0.002 btc alım limiti oluyor, farklı bir hata alıyorsanız bu yorumu yanıtlarsanız tekrar ilgilenelim.

 10. Merhaba;
  Tl yatırma işlemi başarılı, koinekste LTC cüzdanı tamam. LTC alın emri de tamam. Fakat hesabimdaki LTC yi binance’ye transfer edemiyorum.
  “Cüzdanınızda yeterli bakiye yok”
  Diye bir kutucuk beliriyor. Nerede yanlış yapıyorum? Acil yardım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir