IOTA Nedir? Nasıl Çalışır?

IOTA, nesnelerin interneti piyasasına yönelik çalışmalar yapan, ölçeklenebilir, merkezi olmayan, modüler ve en önemli özelliklerinden biri olan ‘’işlem ücreti’’ olmayan bir sanal para birimidir. Bu sanal para biriminin özelliklerinden birisi olan Tangle teknolojisi dikkat çekmektedir.

iota ve blok zincir

Blok zincir teknolojisi yetersiz kalmakta

Geçtiğimiz senelerde Bitcoin’in yakaladığı popülerlik ve fiyat artışları, blok zincir teknolojisinin uygulanabilir olması pek çok Altcoin’in çıkmasında en büyük etkenlerden biri olmuştur. Ancak blok zincir teknolojisinin belli bir zamandan sonra problemler çıkardığı bilinmektedir. Bu problemlerden bazıları; işlem ücretinin yüksek olması ve işlem hızının çok vakit almasını örnek olarak gösterebiliriz.

Nesnelerin interneti piyasası büyümesini devam ettirdikçe, karşılıklı olarak kullanılabilir olması ve kaynaklın pay edilmesi hususları bir hayli önem arz etmeye başladı. Ayrıca piyasanın kullanım alanları da artınca haliyle piyasada bu oradan büyümeye başladı. Bunun sonucu olarak da küçük tutarlarda yapılan işlemlerin sayısı büyük ölçüde arttı. Bu işlemlere ‘’Mikro işlemler’’ denmektedir. Mikro işlemlerde alınan işlem ücretlerinin, bazı durumlarda transfer edilen tutarlardan daha çok olması ‘’saçma’’ olarak düşünülmüştür.

Blok zincir altyapısının sunduğu bu teknoloji de işlem ücretinin kaldırılması ya da azaltılması maalesef imkansızdır. Bunun nedenlerinden biri de blok yapanların bu işlem ücretlerini göze alarak blok yaratmaları örnek olarak gösterilebilir. Durum böyle olunca işlem ücretlerinin düşürülmesi ya da kaldırılması söz konusu olamamaktadır.

iota nedir

IOTA nedir?

Blok zinciri tasarımı, müşterilerin bu şekilde ayrıştırılmasının kaçınılmaz bir son olmasını sağlamaktadır. Kullanıcılar arasında yapılan bu ayrım tabi ki bazı sorun ve çatışmalara sebep olmaktadır. Nesnelerin interneti için özel olarak dizayn edilmiş bir sanal para birimi olan IOTA; blok zincir teknolojisinin sahip olduğu bu sorunlara sahip olmayan ve gelecek vaat eden bir teknoloji sunmaktadır. Bu teknolojinin ismi ‘’Tangle’’… Tangle ağı ile ölçülebilir, hedefe kitlenmiş ve tamamen devrim özelliklerine sahiptir. Bu teknoloji ile birlikte yapılan bütün transferlerde işlem ücreti alınmamaktadır. Bu şekilde mikro işlemler diye adlandırdığımız küçük miktarlardaki işlemleri yapmakta mümkün hale gelmektedir.

iota tangle ile veri transferi

Tangle ile veri transferi

IOTA’nın en büyük özelliklerinden birisi ise Tangle teknolojisi ile birlikte veri transferlerine olanak sağlamasıdır. IOTA kullanıcılarına veri transferini yapabilmeleri için bazı seçenekler sunmaktadır. Bu şekilde kullanıcı, aralarında transfer yapmak istediği bir vakitte, iki cihazı birbirlerine doğruluğu kanıtlanmış ve güvenilir iletişim kanalları kurmaktadır. IOTA aracılığı ile bu iletişim üzerinden yapılacak transferler kesinlikle doğruluğu kanıtlanmış ve yapılabilecek siber saldırıları da imkânsız hale getirir.

iota nasıl çalışır

IOTA nasıl çalışır?

IOTA ile karşımıza çıkan Tangle teknolojisinin çalışma mantığı; bir işlem yapabilmek için, kullanıcılarının öteki işlemlerin kabulü üstünde çalışmaları gerekmektedir. Bu sebep ile işlem yapılırken bütün kullanıcılar ağın güvenliğine fayda sağlar. Açık kaynaklı ve kusursuz bir dağıtımlı deftere sahip Tangle teknolojisi, içerisinde yapılan bütün işlemi veya veri transferlerini, bir ya da iki işlem önceki işlemler tarafınca kabul görmüş, iki geçmiş işlem tarafından onaylanmaktadır. Bu işlemlere göre ağın kabul görmesi, haliyle de ağın en büyük özelliklerinden birisi haline getirmektedir. İşlemlerin kabul görmesi ağın kullanımından ayrılmadığı için tangle teknolojisi, blok zincirin yapısından ayrılır. Ayrıca yapılan işlemlerin sayısı çoğaldıkça, sistem çok daha süratli ve güvenilir hale gelmektedir.

Nesnelerin interneti olarak ifade edilen piyasa sürekli olarak büyümekte. IOTA, reel zamanlı ve işlem ücreti almadan sektörde işlem yapacak şekilde büyüyerek firmaların veya bireysel müşterilerinin firmadan firmaya ya da eşten eşe işlem türlerini keşif etmelerine olanak sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir