Bitcoin Cash Nedir? Nasıl Ortaya Çıktı?

Alım gücünü çok fazla şekilde aşmaya başlayan Bitcoin’de en son beklenen gerçekleşti ve ikiye bölündü. Bu bölünme ile birlikte Bitcoin ve Bitcoin Cash olarak ayrı bir şekilde yollarına devam edecekler. Alım ve satım gibi işlemlerinizde dikkatli olmalısınız. İsim benzerliği olan bu 2 ayrı kripto para birimi arasındaki fark dağlar kadar…

bitcoin sistemi yıpranmıştı

Eski sistem çok yıpranmıştı

Çok uzun bir zamandır sektöre liderlik eden ve yatırımcılarının yüzünü güldüren kripto para birimi Bitcoin’de, düşünce farklılıklarından dolayı ikiye bölündü. Bitcoin’in blok değerinin 150 GB’ın üstüne çıkması ile birlikte, yapılan tüm işlemlerde çok büyük bir yavaşlama gözlemlenmekteydi. Tek bir işlemde bile en az 15-20 dakikalık onay süreci geçirmesi, kullanıcıların isyan etmesine ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmasına neden olmuştu.

Uzmanların açıklamalarına göre, Bitcoin böyle bir bölünme yaşamasaydı kısa bir zaman sonra yatırımcılar, yapılan bir işlem için saatlerce beklemek zorunda kalacaktı. Bitcoin’in bu bölünmeden sonra transfer sürelerinin azalması bekleniyor.

bitcoin cash nedir

Bitcoin Cash nedir?

Bitcoin Cash, talep fazlalığından dolayı durma noktasına gelen Bitcoin’e, alternatif ve üzerindeki yükün bir bölümünü alması için tasarlanan kripto para birimidir. Bitcoin’in altyapı ve çalışma sisteminin aynısı olmasına rağmen, Bitcoin Cash daha ucuz ve daha süratli bir yapıya sahiptir.

bitcoin cash ne kadar

Bitcoin Cash ne kadar?

1 Ağustos 2017’de kripto para birimleri piyasasına 175 dolar açılış değeri ile giriş yaptı. İlk günlerde hızlı değer artışları ile kısa bir zamanda 465 dolara yükseldi. Sonrasında ise kar satışları nedeniyle 300 dolar civarına geriledi. Bitcoin Cash 20.01.2018 günü 18:59 saati itibari ile 1890 dolardan işlem görmektedir. Piyasa değeri yaklaşık 32 milyar dolar olan Bitcoin Cash, günlük işlem hacmi ise 815 milyon dolardır.

bitcoin cash yorumları

Bitcoin Cash Hakkında Yorum Yapan Yabancı Borsalar

Bitfinex: Japon yapımı bir dijital para birimi borsası olan Bitfinex, kullanıcıların elindeki Bitcoin oranında, Bitcoin Cash verdi. Yani 1 Bitcoin’i olana, 1 Bitcoin Cash verdi. Fakat ilk aşamada Bitcoin Cash ile alım satım yapılmasına izin vermemiştir.

Bitstamp: Bitstamp isimli borsa, Bitcoin Cash’i desteklemeyeceklerini söyledi.

Gemini: Gemini de Bitcoin Cash’i desteklemeyenlerden… Ancak daha sonra işlem yapılmasına müsaade edilebileceğini açıkladılar.

Coinbase/GDAX: GDAX ve Coinbase, Bitcoin Cash’i desteklemediklerini kesin bir dille ifade ettiler.

Kraken: San Francisco merkezli olan kripto para borsası Kraken, Bitcoin Cash’i destekleyeceklerini ve yatırımcılarının elinde bulunan Bitcoin oranında, Bitcoin Cash vereceklerini açıkladı. Ayrıca Bitcoin Cash ile alım satıma izin verileceğini de bildirdiler.

itBit: Bitcoin Cash’in Altcoin kategorisinde olduğunu ve destek vermeyeceklerini açıkladı.

OkCoin: Bitcoin Cash’i destekleyen ve yatırımcıların elindeki Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash vereceğini açıklayan borsalardan biridir. Ancak alım satım ile alakalı bir açıklama yapılmadı.

Huobi: Bitcoin Cash alım satımına müsaade eden Huobi, ayrıca yatırımcıların elindeki miktar kadarda Bitcoin Cash vereceğini açıkladı.

BTCC: BTCC’de Bitcoin Cash’i destekleyenler firmalardan… Yatırımcıların cüzdanlarındaki Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash vereceğini açıkladılar. Fakat Bitcoin Cash alım satım için herhangi bir açıklama yapılmadı.

Poloniex: Poloniex durumunu son ana kadar açıklamayanlardan. Bitcoin Cash’i desteklemeyecekleri bildirmelerine rağmen son anda karar değiştirdiler.

Korbit-Bithumb-Bittrex: Bu 3 kripto para birimi borsası da Bitcoin Cash’i destekleyeceklerini ve yatırımcıların ellerindeki Bitcoin miktarı kadar Bitcoin Cash vereceklerini söylediler. Ayrıca Bitcoin Cash ticaretine de izin vereceklerini bildirdiler.

KategorilerBTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir