Bitshares Nedir? Ne işe yarar? Güvenli midir?

Altcoin’lere yatırım yaparken, çok dikkatli davranmalıyız. Çünkü her gün yeni Altcoin’ler piyasaya girerken, bir kısmı da piyasadan çeşitli nedenlerden dolayı çekilmektedir. Amacını, alt yapısını, ortaklıklarını vb. bilgilerini öğrenmeden ya da birçok kişinin yaptığı gibi, başkalarının düşünceleri ile yapılan yatırımların büyük bir kısmı zarar görmektedir. Bu sebeple yatırım yapacağınız Altcoin’leri kendiniz çok iyi bir şekilde araştırmalısınız. Bugün sizlere gelecek vaat eden bir kripto para biriminden bahsedeceğiz. ‘’Bitshares’’

Bitshares nedir?

Bitshares nedir?

Bitshares, kripto para biriminden ziyade bir platformdur. Bitshares’in en dikkat çeken özelliklerinden biri ise kripto varlıklardır. Bu varlıklar, her üyenin dilediği zaman ve dilediği tutarlarda üreteceği sanal paralara denilen isimdir. Kısacası Bitshares sistemine giren herkes, istediği niteliklerde kendi sanal parasını oluşturabilecek.

kripto varlıklar bitshares

Kripto varlıklar ne işe yarar?

Açıkçası bu sistem ile ortaya çıkabilecek olanaklar size ve hayal gücünüze bağlı… Herhangi bir otoriteye bağlı olmadan ve özgür bir şekilde istediğiniz her şeyi yapabilirsiniz. En önemli özelliği, hiçbir kurum ve kuruluş bu kripto varlıklara el koyamaz. Kripto varlıklar sayesinde, isteyen herkes kendi bankasını kurabilecek. Kripto varlıkların hem mali hem de mali olmayan türleri olabilir.

Mali olmayan türlere örnek verilecek olursa; kripto varlık olarak sinema bileti oluşturulabilir. 500 kişilik bir sinema salonu için, 500 tane kripto varlık üretilir. Bu kripto varlıkları da sinema izleyicilerine 1’er adet olarak satılabilir. Bu sistem ile yanlışlık yapmak neredeyse imkânsız olmakla beraber net, takibi basit ve çok daha güvenilirdir. Özellikle internet üzerinden satış yapılan organizasyonlar için mükemmel bir sistemdir. Ayrıca örneğini verdiğimiz bu uygulama, yıllardır Bitshare’de yapılmaktadır.

Herkes kendi sanal parasını oluşturabilecek

Kripto varlıklar ile yapılabilecek bütün her şeyi anlatmak için bir ömür yetmez. Oyunlarda kullanılan sanal paralar, internet ortamında ürünlerin bir başkasına transferine ilişkin sahiplik kuralları vb. gibi pek çok şeyi bu şekilde isimlendirilebilir. Mali uygulamalar için sayısız örneklere değinmeden önce, Bitshare’in bir başka özelliğine değinelim. Counterparty, ColoredCoins ve Nxt gibi 2. Kuşak sanal paraların aksine, Bitshares’de yapılan her çeşit kripto varlık ile değiştirilmesi olasıdır. Örnek verecek olursak; x kişinin üretti sanal para ile y kişisinin ürettiği farklı sanal paranın, birbirleri ile transferleri mümkün olabilecektir. Bu özelliğe, merkezsiz borsa denmektedir.

Bitshares güvenli ve şeffaftır

Piyasadaki bütün kripto para birimlerinin Bitshares ağına aktarılması demek, merkezsiz borsa öncülüğünde, doğrudan direkt olarak yatırımcılar arasında sanal para birimlerinin ticaretinin olabileceği anlamına gelmektedir. Bu sistemin merkezi borsalara göre en büyük özelliği, güvenlik ve her şeyin şeffaf olmasıdır. Güvenli olmasının sebebi, hacker saldırılarının olabileceği bir veri merkezi yoktur. Yapılan bütün hareketler Blockchain üstünden gerçekleşmektedir. Bununla birlikte olarak bu sistem ile olası manipülasyonlara da izin verilmemektedir. Şu ana kadar birçok devlet veya hükümet yetkilileri, kripto paraların terör ya da suç örgütleri tarafından kullanıldığını belirtmişti. Bitshares sisteminin şeffaflık özelliğinden dolayı kara para aklama, uyuşturucu ve silah satışı gibi birçok yasa dışı işlemlerin yapılabilmesi mümkün değildir.

bitshares ico oluşturma

Bitshares ile kendi ICO’nuzu oluşturun

Kullanıcılar bakımından ise bu olay, Blockchain uygulamasını bilgisayarlarına indirip, Bitcoin cüzdanından istediğiniz bir kişiye, arada hiçbir kurum ve kuruluş olmadan BTC gönderimi ile aynı şeydir. Bu durum ile Bitshares arasındaki tek fark, transfer işlemleri haricinde ayrıca takas yapma işlemleri de olacaktır. Bitshares ile her türlü nesnesinin takası yapılabilmektedir.

Farklı bir örnek vermek gerekirse, Bitshares ile kendi ICO’nuzu yaratabileceksiniz. Düşündüğünüz bir iş üzerinde fon toplayabilir veya kâr payı dağıtmak isteyebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, kripto varlık oluşturmak ve bunu platformda satmaktır. Böylelikle bu kripto varlıklar, merkezsiz borsa da takas ile el altından geçebilecek ve proje Blockchain yaratmadan, kendi kripto para birimini üretecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir