Dogecoin Nedir?

Dogecoin, internet muhabbeti esnasında ortaya çıkmış bir Altcoin’dir. Esprili bir amaç ile piyasaya girse de çok kısa bir zamanda, dünyanın en çok işlem gören ve popüler kripto para birimlerinden biri haline gelmiştir. Dogecoin, birçok kişinin Bitcoin ve diğer sanal paralara ilgi çekmesini sağlamıştır ve yatırım yapmalarını direkt sebep olmuştur. Sizlere bu yazımızda Dogecoin’in nasıl çıktığını, kısa zamanda nasıl popüler olduğunu ve ilerisinde neler olabileceğini anlatacağız.

dogecoin nedir

Doge nasıl ortaya çıkmıştır?

Doge sözcüğü, herkesin bildiği İngilizce köpek anlamına gelmekte olan ‘’Dog’’ kelimesinin bilerek yanlış yazılmasından ortaya çıkmıştır. İnternet meraklılarının bir başka iddiasına göre 2005 senesinde Homestar Runner isimli ve internet üzerinden yayınlanan kukla şovu serisinin bir bölümünde çıktığı düşünülmektedir.

Doge sözcüğünün, Dogecoin haline gelmesi ise direkt olarak oluşmamıştır. Doge’nin, herkes bildiği bir isim olan Caps biçiminde popülerlik alması ile olmuştur. Bu internet muhabbetinde, Shiba Inu türü bir köpeğin resimleri üzerine, köpeğin iç sesiymiş gibi fikirlerini dile getirmesinin karikatür haline getirilmesi ve içerisinde sürekli olarak ‘’wow’’ ‘’such x’’ ‘’so y’’ gibi kelimelerin kullanıldığı kötü bir İngilizce ile dizayn edilen resimlerin paylaşılması ile aklınıza gelebilecek her konu üstüne mizahın yapılmasıdır.

2013 senesinin ortalarında Tumblr gibi platformlarda, epey bir popüler olan ve 2013 yılının fenomenlerinden biri haline gelen bu meme türünün, aralık ayında Dogecoin isimli kripto para biriminin oluşmasına neden olmuştur.

Dogecoin nasıl ortaya çıkmıştır?

Litecoin’in bir benzeri olan Dogecoin, Doge muhabbetinde ismi geçen Shiba Inu cinsi köpeği logo olarak kullanmıştır. Dogecoin’in yaratıcısı Billy Markus’tur. Shiba Inu ‘’Doge’’ geyiğini kullanarak, insanların sanal para birimlerine ilgilerinin artmasını amaç edinmiştir. Fakat kısa bir zaman sonra Dogecoin, bir geyik muhabbetinden çıkarak çok ciddi bir değer artışı sağlamıştır.

dogecoin fiyatı

Dogecoin fiyatı ne kadar?

Dogecoin, 28.12.2017 tarihi itibariyle 0,008766 değerindedir. Günlük işlem hacmi 63 milyon doların üzerinde olup, piyasa değeri ise 986 milyon dolardır. Dogecoin son bir haftalık işlemin ardından %35 gibi hatırı sayılır bir artış gösterirken Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, IOTA gibi birçok kripto para biriminden daha fazla bir yükseliş sağlamıştır.

Teknik bilgiler

Dogecoin, proof-of-work için aynı Litecoin’de olduğu gibi Scrypt kullanmaktadır ve Block vakitleri birer dakika olarak tasarlanmıştır. Bunlara ilaveten dört dakikalık zamanlarda, zorluk düzeyi network tarafınca tekrar hesaplanması istenilmiştir. Ayrıca çıkartılacak Dogecoin tutarının sınırsız olmasından dolayı, Bitcoin gibi deflasyonel olmaması en dikkat çeken özelliklerinden biridir.

Dogecoin’in farklı bir özelliği ise, piyasaya girdiği zamandan beri madencilik ile üretimine hız vermesidir. Örnek vermemiz gerekirse; Bitcoin madenciliği ile 1 BTC çıkarmak büyük donanım ve zaman gerektirirken, Dogecoin ile standart donanımlı bilgisayarla bile 10 bin – 20 bin Doge çıkartılabilmektedir. Bu büyük rakamlar, kullanıcıların ilgisini çekmekle birlikte, kendilerini daha zengin görüyor olmalarını da sağlayabilmektedir. Psikolojik olarak kullanıcılarını etkileyen Dogecoin ekibinin, bu özellik ile kripto para biriminin kısa bir zaman içinde popüler olmasını sağlamışlardır.

dogecoin hakkında

Dogecoin ile tecrübe kazanabilirsiniz

Teknik açıdan düşünüldüğünde, Dogecoin kullanımının Bitcoin ya da diğer kripto para birimlerini kullanmaktan herhangi bir zorluğu, farkı, avantajı ya da dezavantajı yoktur. Anlatmak istediğimiz Dogecoin kullanabilen bir kişi, hiçbir zorluk çekmeden diğer kripto para birimlerini de kullanabilir. Birçok insanın kripto para birimlerine ilgisi olup da yatırım yapmamasının altında nasıl alınıp, satılacağını veya kullanımını bilmediklerinden dolayı uzak durmaktadır. Bu sebeple Dogecoin’in değerinin düşük olması, Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinden bir farkı olmamasından dolayı istediğiniz gibi işlem yapabilir ve tecrübe kazanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir