Herkes Bitcoin’i Konuşurken IOTA’da Neler Oluyor?

Son günlerin en çok konuşulan ve merak edilen konuları arasında IOTA yer almaktadır. Blok zincir uygulaması yerine, kendi altyapısı olan Tangle teknolojisini kullanmakta olan IOTA isimli sanal para, son zamanlarda ani fiyat yükselmesi ile yatırımcılarının yüzünü güldürdü. Peki IOTA neden ve nasıl bu kadar popüler oldu?

bosch iotaya yatırım yaptı

IOTA Bosch’dan yatırım aldı

Robert Bosch Venture Capital (RBVC), firmaya yakın kişiler tarafınca yapılmış bir duyuma göre, IOTA isimli sanal paradan çok yüklü miktarlarda alım yapıldığını açıklamış. Bu haber ile birlikte RBVC’nin sanal para birimlerine ilk kez yatırım yaptığı görüldü.

Internet of Things (IoT) ismi ile anılmakta olan IOTA, son dönemlerde değerinde çok ciddi yükselmeler yaşandı. Sembolü MIOTA olan kripto para birimi IOTA’nın değerinde yaklaşık %400’lük bir artış gerçekleşti ve en değerli sanal para birimleri sıralamasında 4. sıraya yükseldi. Bunun nedeni ise Kasım ayında açıklanan Microsoft, Fujitsu, Samsung ve Sharp isimli dünya devi şirketler ile ortaklık anlaşmasıdır. Fakan daha sonra yapılan açıklamalar ile bunlardan sadece bir kısmının doğru olduğu belirlendi.

RBVC’nin yaptığı yatırımın dışında şirket ortaklarından Dr. Hongquan Jiang’ın, IOTA kuruluş grubunun danışmanlığını yapacaktır. RBVC’nin IOTA’da en çok ilgi duyduğu nokta ise Tangle teknolojisi olduğu bilinmektedir. Tangle, blok zincir protokolünün IoT altyapısına dahil cihazlar içinde kullanılmasını sağlamakta olan bir iletişim teknolojisi… Yapılan yatırım ile alakalı demeç veren Dr. Jiang şu açıklamalarda bulundu.

‘’IOTA ekibi ile bir seneden fazla bir süredir çalışmalarımız sürmektedir. Ben IOTA’nın yenilikçi Tangle teknolojisi için son derece heyecanlıyım. Bu IoT bölümünde otomatik cihazdan cihaza güvenlik, iletişim ve ödeme transferlerinin bulunduğu teknoloji potansiyeli olarak getirebilir.’’

IOTA’nın kurucu ortaklarından David Sønstebø ise Bosch ile olan iletişimlerini bu şekilde anlatmaktadır;

‘’IOTA ve Bosch 2015 senesinden beri bağlantı içerisindeydi ve değişik alanlarda ortak çalışma yapıyorlardı. Bunların için Trusted IoT Alliance (Güvenilir IoT Birliği) TIOTA gibi çalışmalarda sürmektedir. RBVC tarafınca yapılmakta olan IOTA tokenlerini satın alma fikri ‘’Makine Ekonomisi’’ düşüncesini sağlamlaştırmış ve sektördeki çok büyük firmaların ise bizimle birlikte aynı vizyonu paylaşmaktadır’’

iota neden yükseldi

IOTA neden bu kadar yükseldi

4 milyar dolara yakın bir piyasa değeri olan ve en büyük sanal paralar listesinde 8. sırada bulunan IOTA, gelecekteki konumu için çok değerli bir iş birliğine imza attı. Microsoft, Fujitsu, Samsung ve 19 ayrı şirketinde bulunduğu bir anlaşma yaptıklarını açıkladı. Nesnelerin interneti sektöründe ilk kez bütün herkese açık ve erişilir bir veri santrali kurulacak.

IOTA’nın karmaşık defter teknolojisi ile birlikte veri sağlayıcıları hem verilerin güvenliği konusunda düşünmek zorunda olmayacak hem de bu şekilde kazanç elde edebileceklerdir.

Bu haberin yayılması ile birlikte ortalama %35’lik bir artış sağlayan IOTA’nın bu planının içine katılmasının en temel nedenlerinden biriside; diğer sanal para birimlerinin kullanmış olduğu blok zincir teknolojisini kullanmayarak, tamamen kendisine ait olan Tangle (karıştırma) ismini verdikleri bir altyapı kullanmalarından dolayıdır.

IOTA’nın kurucuları Dominik Schiener ve David Sønstebø, Tangle alt yapısı ile birlikte, herkesin kullandığı blok zincir teknolojisinden, işlem ücretlerinin ücretsiz olması ve ölçülendirme sorunun olmaması yönleri ile ayrıldıklarını belirtti. Bu da IOTA’yı farklı kılmaktadır. Çünkü blok zincir teknolojisinde, işlem yapabilen her kullanıcı madencilikte yapabiliyordu.

David Sønstebø, çok coşkulu olduklarını ve bu teknolojinin öncülük yaparak, yapay zeka araştırmasına da değişik bir yaklaşım getirebileceğini belirtti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir