Bitcoin Hakkında Çıkan Olumsuz Eleştiriler

Bitcoin özellikle bu senenin tartışmasız en çok konuşulan olayı oldu. 2017 Ocak ayında 1000 dolarda işlem gören kripto para birimi, Aralık ayı itibariyle 20000 dolar sınırını gördü. Bu şaşırtan ve ani yükselmeler ile birlikte hayatımıza bu sefer de altcoinler girmeye başladı.

Bitcoin fırsatını kaçırdık diye üzülenler, altcoin yani Bitcoin haricindeki kripto para birimlerini araştırmaya ve yatırım yapmaya başladı. Şu an Bitcoin haricinde yaklaşık 1300 tane kripto para birimi bulunmaktadır. Son günlerin popüler altcoini iota satın alma hakkında olan sitemizde son günlerde bitcoin için yapılan haberlere yer vermek istedik.

Bitcoin Hakkındaki Uyarılar

Bitcoin hakkında yapılan açıklamalar ve uyarılar

 • JP Morgan Bankasının Başkanı Jamie Dimon, Bitcoin’in yakında patlayacak bir dolandırıcılık yöntemi olduğunu söyledi. Fakat diğer bir yandan da müşterilerine CME Group’un piyasaya çıkartacağı Bitcoin vadelilerini satmak istediklerini açıkladı.
 • ETX Capital’in deneyimli ekonomi analisti uzmanı Neil Wilson, Guardian gazetesine yaptığı açıklama da Bitcoin’in balon olduğunu belirtti.
 • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya yaptığı bir açıklama da kripto para birimlerinin ekonomiye çok büyük katkısının olabileceğini söyledi. Murat Çetinkaya, Merkez bankası olarak kripto para piyasasını çok yakından izlediklerini belirterek, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın kripto paralar üstünde çalışma yaptıklarını ve bunun için bir grup oluşturduklarını belirtti.
 • Amerika Merkez Bankası Fed’in, kripto para birimleri ile ilgili araştırma yapılmasının çok erken olduğunu bildirdi. Amerika Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell, teknik problemlerin bilindiği ve gizliliğin hayati bir problem olabileceğini ve özel sektörde kullanılmasının daha anlaşılır olabileceğini açıkladı. Ayrıca Fed’in kripto para üretimine sıcak bakmadığı bilinmektedir.
 • Avrupa Merkez Bankası ise sıkça kripto para birimlerine yatırım yapacakları uyarıyor. Merkez Bankası Başkan Yardımcısı Vitor Constancio, Bitcoin’in para birimi olamayacağını ve lale (balon) olduğunu açıkladı. Meslektaşı olan Benoit Coeure, Bitcoinin istikrarı olmadığını, vergi kaçırmak ve suç niteliklerini barındırdığını belirtti.
 • Çin, 2014 senesinde kurmuş olduğu araştırma grubu ile kripto para birimi teknolojisini uygulamak için gerekli şartların sağlandığı görüşünde hem fikir… Ayrıca kripto para madenciliği yapanlara karşı operasyon düzenleyip, Bitcoin’i yasaklamıştır. Çin Merkez Bankası’nın kripto para birimleri sektörüne, ne zaman gireceği henüz netlik kazanmadı.
 • Almanya Merkez Bankası Bundesbank üyelerinden Carl-Ludwig Thiele, Bitcoin’in alternatif ödeme seçeneğinden çok ‘’spekülatif bir oyuncak’’ olduğu yönünde açıklamalar da bulundu. Almanya’da birçok kişinin nakit olarak ödeme yaptığı belirtilirken, Bundesbank’ın ödeme sistemlerinde blok zincir teknolojisi üzerinde çalıştığı belirtildi.
 • BOE (İngiltere Merkez Bankası) Başkanı Mark Carney, kripto para birimlerinin, ekonomide bir inkılap potansiyeli taşıdığını söyledi. Bitcoin’in kullandığı blok zincir teknolojisinin, merkez bankalarını hacker saldırıları ve müşteriler ile kurumlar arasındaki bağın daha dayanıklı olacağını düşünen Carney, İngiltere Merkez Bankası’nın kripto para yaratmayacağını vurguladı.
 • Hindistan Merkez Bankası, kara para aklanmasında ve terör saldırılarını finanse etme aracı olarak kullanabileceği için sanal para birimlerine sıcak bakmaktadır. Ayrıca Hindistan’da kripto para kullanımı, üretimi ve ticareti yasak.
 • Hollanda’da savcılık, Bitcoin’in kimlik bilgileri olmadan alınıp satıldığını belirtirken, bu yöntem ile kara para aklanabileceğini açıkladı.
 • Deutsche Bank, 2018 yılında Bitcoin’de çok sert düşüşler yaşanabileceği konusunda müşterilerini uyardı.
 • Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Bitcoin’in ekonomi tarihinin en büyük balonu olduğunu belirtti. Kripto para birimlerinin bu kadar hızlı yükselebildiği gibi aynı hızda da düşebileceğini söyledi.
 • Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, 3. Marka festivalinde kripto para birimi olan Bitcoin hakkında açıklamalarda bulundu. Bitcoin konusunda uyarılarda bulunan Zeybekci, Bitcoin’in şu an büyük bir çılgınlık haline geldiğini söylerken, ‘’Şu anda yok ama bir zamanlar Türkiye’de saadet zinciri vardı, Bitcoin’in bundan bir farkı yok’’ dedi.
KategorilerBTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir