Bitcoin Cash ve Dash

Bitcoin’in sıra dışı yükselişi ve değerinin 20.000 dolarları görmesi ile birlikte, pek çok yatırımcı Bitcoin treninin kaçırıldığını düşünerek gözlerini altcoin piyasasına çevirdi. Durum böyle olunca da Bitcoin ile ilgili haberlerin yanına şimdi de altcoin ile ilgili haber ve bilgiler paylaşılmaya başlandı. Şu an itibari ile (20 Aralık 2017) 1369 altcoin bulunmaktadır. Bugünkü makalemizde çeşitli altcoinler hakkında bilgi vereceğiz.

Bitcoin Cash
Bitcoin Cash

Bitcoin Cash

Ethereum’un Bitcoin’in tahtına geçeceği ve fiyat olarak da Bitcoin’in üstüne çıkacağı birçok uzman tarafından epey bir süredir tartışılmaktadır. Fakat hiç beklenmedik bir şekilde ortaya çıkan Bitcoin Cash, Ethereum’un tahtına göz kırpmakta.

Bitcoin Cash, kısa zamanda çok ciddi bir yükseliş gerçekleştirerek 2800 doların üstüne çıktı. Bu fiyat artışının Güney Kore borsaları tarafınca gerçekleştirildiği iddia edilirken, diğer borsalar bunun doğru olmadığını açıkladı.

Bitcoin Cash’in piyasa değeri 48 milyar doların üzerine çıktı. Kısa bir süreliğine de olsa Ethereum’u geçerek, piyasa değeri sıralamasında Bitcoin’in ardından ikinci sıraya yerleşti. Fakat Ethereum tekrar 2. Sıradaki yerine geçti.

bitcoin cash ne kadar
bitcoin cash ne kadar

Bitcoin Cash Fiyatı

Bitcoin Cash’in hızlı bir şekilde değer kazanması, Bitcoin’in fiyatını olumsuz bir şekilde etkiledi. SegWit2x’ten sonra oluşabilecek çatallanmalardan ötürü oluşabilecek yeni paraya sahip olma isteği ile pek çok kişi Bitcoin satın aldı. Piyasayı inceleyen kişiler, SegWit2x hard fok’u tamamlandığında ya da devre dışı bırakıldığında, oluşan sıcak paranın bir kısmı ile altcoinlere yatırım yapılacağının beklentisi ile Bitcoin Cash bu paydan en çok faydalanan sanal para oldu.

Onaylanmamış işlemler Bitcoin’i rahatsız etmekte

Bitcoin’in başını ağrıtan bir başka konu ise bekleyen işlemlerin çok ciddi rakamlara çıkması. Şu an itibari ile 135,000’den fazla onay bekleyen işlem bulunmaktadır. Bu sebeple Bitcoin ağı kilitlenme noktasına gelmiş gibi gözükmektedir. SegWit2x projesi belki fayda sağlayacaktı fakat düşünce birliği olmadığından dolayı proje durduruldu. Bu tarz problemler sebebiyle Bitcoin Cash az sorunlu ve ilgi çekici olmaya başladı.

dash nedir
dash nedir

DASH (Darkcoin) nedir?

Dash, gizlilik merkezli ve Bitcoin ağ yapısına bağlı bir sanal para birimidir. Dash’da para transferi yapılırken, parayı gönderen kişinin bilgileri gizli kalır ve adres vb. gibi tüm kişisel bilgileri, nakit para transferi yapar gibi gizli kalmaktadır.

Bitcoin’de para transferleri blok zincirde yayınlanır ve istenildiği takdirde geçmiş işlemler kanıtlanmaktadır. Bu sebeple bir kullanıcı Bitcoin kullanmak istediğinde, adres ve miktar gibi bilgileri internetin olduğu her alandan ulaşılabilmektedir. Dash’da ise geçmiş işlemleri takip etmek imkansızdır. Dash kişisel ve yapılan işlemlerin gizliliği ile ön plana çıkmaktadır.

Dash’da işlemler karıştırılmış protokoller ve X11 hash işlemini kullanarak gerçekleşir. Toplamda 22 milyon coin üretimi ile sınırlandırılmıştır.

İsim değiştirdi

En popüler sanal para birimlerinden olan Darkcoin, geliştirme grubu tarafından ismi Dash olarak değiştirildi. 25 Mart 2017 tarihi itibari ile yapılan bu değişiklik sonrası tüm Exchange web adreslerinde Dash olarak yer almaktadır. Digital Cash’in kısaltılması olarak tanımlanmıştır. Geliştirme grubunun yaptığı açıklamada, değişikliğin sadece isim olarak yapıldığının, altyapı ve ağda herhangi bir değişiklik olmadığını açıkladılar.

Dash 1000 doları aştı
Dash 1000 doları aştı

Dash 1000 doları aştı

Dash, 2017 aralık ayında 1000 dolar baremini aşarak 1160 dolara çıktı. İsminde Bitcoin geçmeyen ve 1000 dolar baremini aşan ilk kripto para birimi oldu.

Dash’in 2017 ocak ayındaki fiyatı 11 dolar rakamlarındaydı. 20 Aralık 2017 tarihi itibariyle 1160 dolar seviyesinde yer almaktadır. Bu akıl almaz yükselişi ile Ethereum’uda geride bıraktı. Ethereum 2017 senesinde yaklaşık 100 katına çıkmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir