IOTA Önemi ve Günümüz Dünyasında Yeri

Uzmanların açıklamasına göre önümüzdeki yıllarda kripto para birimlerinin önemi git gide artacak. Belli bir sermayesi olan insanlar yatırımlarını bu sanal paraya yönlendirmeye başladı bile. Bu sanal paralardan biri olan İOTA, kripto para çeşitleri arasında önemi ve değeri her geçen gün arttırmaktadır. Hal böyleyken insanların İOTA’ya olan merakı da bir o kadar artmaktadır. Günümüz haberleri Bitcoin üzerinde yoğunlaşırken arka planda İOTA sessiz sedasız yükselişine devam etmektedir. Peki İOTA nedir, yatırım için alınır mı sorularını cevaplayalım.

iota nedir

İOTA nedir?

İOTA bir sanal para birimidir. Tangle sistemine sahiptir. Şu sıralar 3-5 dolar arasında işlem gören İOTA, sahip olduğu işlem hacmiyle her geçen gün değerini arttırmaktadır.

İOTA nerden alınır?

İOTA yeni bir sanal para olduğundan ötürü yalnızca bazı Exchange sitelerinde işlem yapılıyor. Diğer kripto paralara göre popülaritesi tam artmadığı için alıcılar tarafından çok iyi bir şekilde incelenmesi gerekmektedir. Bununla beraber diğer sanal para birimlerine göre alış fiyatı daha uygun seviyelerde olduğu için yatırımcıları geleceğe yönelik bir yatırım olarak İOTA’ya yönelmektedir. Uzmanların açıklamalarına göre kısa vade de daha da büyüyecek.

iota islem ucreti yok

İOTA’da işlem ücreti

İOTA’yı diğer kripto para birimlerinden ayıran en önemli özelliği işlem ücretinin alınmamasıdır. Bilindiği üzere günümüzde Blockchain sistemli para birimlerinde işlem ücretleri bir hayli fazla. Yüksek meblağlarla sanal para birimi alanlar için pek sorun olmasa da düşük miktarda satın alan insanlar için oldukça zorlayıcı bir unsur olarak karşımıza çıkıyor.

İOTA’da işlem hızı

İOTA’da başka bir önemli husus ise, yatırımcı sayısı arttıkça buna paralel olarak işlem hızı da artmaktadır. Halbuki Blockchain sistemine sahip diğer sanal para birimlerinde ise yatırımcı sayısının artmasıyla hızın azalmasıdır. Buna örnek olarak Bitcoin’i örnek verebiliriz. Çünkü Bitcoin’de işlem yapabilmek için saatlerinizi heba etmeniz gerekecek. Bunun yanında uçuk işlem ücretiyle küçük yatırımcıları oldukça zorlayacaktır.

İOTA’nın önemi

Popülaritesi git gide artan İota geleceğe dönük yatırımlar arasında en ön sıralarda karşımıza çıkmaktadır.  İota’nın işlem hacmi ile sanal paralar arasında ilk 5’te yer almaktadır. Yaklaşık olarak işlem hacmi 11 milyar dolar seviyelerinde ve bu hacim her geçen gün daha da artmaktadır.

Neden İota

Şu an kripto para birimleri arasında en düşük alış fiyatına sahip sanal para birimlerinden biridir. Bu yönüyle yatırımcılar cezbetmekte ve düşük alım fiyatıyla gözleri üzerine çekmektedir. Herkesin aklında aynı soru. İlerde Bitcoin gibi değerlenir mi? Bahsettiğimiz gibi çok iyi bir şekilde araştırılmalı ve bunun sonucunda karar vermeliyiz. Her geçen gün artan işlem hacmi, uzman görüşleri, işlem ücretinin olmaması ve alım satımın diğer sanal para birimlerine göre çok daha kolay yapılması İota’ya karşı ciddi bir yönelişe sebep olmaktadır.  Bu müspet ivmelenmeye karşı insanlarda merak uyandırmakla beraber yatırımcıların İota’ya yönelmesini sağlamaktadır.

İOTA’daki artış sürer mi

Herkesin merak ettiği İota artışı sürer mi, bu artış nereye kadar devam edecek yoksa piyasadan silinecek mi? Evet bunu tahmin etmek zor ancak kripto paraların küresel ekonomiye iyice girmesiyle ve İota’nın yavaş ve kararlı adımlarla yükselmesi ilerde hangi seviyelerde olacağına karşı müspet bir öngörü ortaya çıkmaktadır. Herkes Blockchain’e odaklanmış ve yönelmişken, Tangle sistemine gerekli önem ve güven verildiği taktirde oldukça ciddi bir yükselişe hep beraber şahit olabilir. Tangle sistemine olan güvensizlik ve itibarsızlık İota’nın bu seviyelerde olmasında etkili bir faktör diyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir