Sanal Cüzdan Kullanımı

Bitcoin, online sistemden oluşturulmuş herhangi bir güce veya aracı şirketlere bağlı olmayan, soyut bir para işletmesidir. Bu nedenle sanal para ile insanlar ve birçok kurumlar tıpkı gerçek harcamalarda ki gibi bu parayı kullanabiliyorlar.

Satoshi Nakamoto’nun buluşu olduğu söylense de bulan kişinin gerçek adının henüz belirlenmediği söyleniyor. Bitcoin kripto para birimini kuran kişinin bir sene sonra ortadan kaybolduğu söylenmekte. Bu sistem başladığından itibaren 21 milyon Bitcoin kripto para ile durdurulmuş ve günümüze kadar 12 milyonu geçik Bitcoin sisteme dahil görünüyor. 16 haneli şifreyi çözerek yeni Bitcoin’lerin sisteme dahil olabilmesi mümkündür.

bitcoin cüzdan oluşturmak

Bitcoin Cüzdanı Oluşturmak İçin Gerekenler

Katılımcılar online ortamda oluşturdukları cüzdanlarda Bitcoin paralarının gizleyebiliyorlar. Dolayısıyla cüzdanlarındaki paralarla istedikleri işlemleri gerçekleştirebiliyorlar. Hesap cüzdanlarını oluşturabilmek için herhangi bir kişisel bilgiye de gerek yoktur. Bu nedenle Bitcoin’i somut paradan ayrıştıran en önemli fark hesap oluşturanların kimlik bilgilerini belirtmeden hesaplarını rahatça kullanabilmelerine olanak sağlamasıdır. Her türlü alışverişlerde transferlerde ve para kabullerinde kişisel bilgilerin açıklanması da gerekli değildir.

Bitcoin’in gerçek paralardan ayıran en büyük özelliği herhangi katıldığınız ülkenin merkez bankasıyla bir bağı olmamasıdır. Ayrıca katılımcıların bulundukları ülkelerin ekonomik durumundan da etkilenmez. Kurucusunun kimliğinin netleşmediğinden dolayı herhangi bir otorite tarafından yönetilip bağımlı olmadığından dolayı Bitcoin ile oluşturulmuş hesapların durdurulması yani dondurulması veya el konulması gibi endişe yaratan olayların da mümkün değildir. Kullanıcıların kimlik bilgilerinin gizli tutulması ve herhangi bir kurum, kurulaşa bağlı olmaması bu sistemi, her türlü yasal olmayan para alışverişlerine açık yol gösteriyor.

bitcoin-cuzdani-kullanimi

Bitcoin Cüzdanımı Nasıl Kullanırım?

Var sayalım ki 20.000 USD kadar parayla Bitcoin aracılığı ile ödeme yapacak istiyorsunuz. O halde ilk yapmanız gereken işlem Bitcoin sanal cüzdanı açmaktır. Bitcoin gerçeğinde açık kodlu bir uygulamadır. Uygulamaya ilk başladığınızda, çok kısa bir süre içinde bağlantılar açılmaya başlar. Bu işlemi yapabilmek için biraz zamana ihtiyacınız olacak ve bilgisayarınızda 8 GB lık boş alan kullanım için yeterli olacaktır. Bitcoin cüzdanı açıldığında ilk aşamada adres bilginizi gösteriyor. Burada en önemli hususlardan bir tanesi ise Bitcoin cüzdanınızı şifrelemek olacaktır. Aksı takdirde hırsızlık gibi tehditlerle karşı karşıya gelmeniz kaçılmaz olacaktır. Hesabınızı açıp şifrenizi de aktif hale getirdikten sonra Bitcoin alıp göndermek mümkündür. Daha sonrasında yaptığınız transfer işlemlerinde veya yaptığınız işlem miktarlarında kimsenin izlemesi ve takip etmesi söz konusu bile olmayacaktır.

bitcoin saklama usb

Bitcoin’i Nerede Saklayacağız?

Yapmış olduğunuz tüm Bitcoin işlemlerininiz saklamanız elbette mümkün. Saklayacağınız ağın ismi Blockchain’dır. Bu ağa katılmak isteyen herkes kendi Bitcoin sanal cüzdanını oluşturabilir. Oluşturduğunuz sanal cüzdan bilgisini (Açık anahtar) Public Key ile ağa geçirebilirsiniz. Cüzdan bilgilerinizi değiştirmek istediğiniz zaman ise cüzdanın sahibinin elinde Private Key (Özel Anahtar) olacaktır. Bitcoin kripto paranın önermiş olduğu bu sanal cüzdan uygulaması yanı sıra Exodus gibi güvenilir işletimcileri de kullanabilirsiniz. Sanal cüzdan kullanmak istediğinizde en önemli alınması gereken önlemlerden biri ise güvenilirliği kanıtlanmış kaynak tarafından bu ilerleyişin yapılması ve bu uygulamayı aldığınız yerin güvenilir ve temiz olmasıdır. Diğer türlü durumlarda yani emin olmadığınız yazılımlar tehlikeli, kötü amaçlı kullanılabilir ve size özel olan anahtarınıza ulaşıp sanal cüzdanınızı ele geçirebilirler. Başka bir tercih de Bitcoin işletim hizmeti veren güvenilir sitelere başvurmaktır. Fakat bu Bitcoin aracı siteleri de kötüm amaçlı saldırılara karşı gücü yetersiz kalabiliyor. Bu nedenle de Bitcoin kişisel hesabınız elinizden alınabilir. Özel bir cüzdan hesabı açtığınızda mutlaka Özel Anahtar bilgilerinizi güvenli alanlarda saklamanız önemlidir.

KategorilerBTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir