Bitcoin’i Resmi Olarak Tanıyan Ülkeler

Şu bir gerçek, 2017 yılının en çok konuşulan haberlerinden biri olarak Bitcoin’i gösterebiliriz. Bununla beraber Bitcoin ile alakalı binlerce yalan yanlış bilgiler dolaşmaktadır. Kara paranın aklanmasından tutunda, sadece uyuşturucu tüccarlarının kullandığı yönünde birçok yalan haber yapılmaktadır. Bu haberlerin belli kişiler tarafından yaptırıldığı çok belli olsa da bugünkü makalemizde o konulara girmeyeceğiz.

bitcoin nedir
bitcoin nedir

Bitcoin nedir?

Bitcoin ile ilgili kısaca ve en doğru bilgiyi vermeye çalışalım. Bitcoin’in kurucusu takma adıyla Satoshi Nakamoto’dur. Gerçek ismini bilen yok. 3 Ocak 2009 tarihinde piyasada aktif olmuştur. 2012 senesine kadar bilinmemekle beraber, bu seneden sonra popülerliği ve değeri artmaya başlamıştır. Altın çağını 2017 senesinde yaşamıştır. Bu sanal para birimi ile alakalı Dünya’da yüzbinlerce haber yapılmış ve herkes tarafından bilinirliği artmıştır. Bununla beraber değeri de doğru orantıyla yükselmiştir.

blockchain nedir
blockchain nedir

Blok zincir teknolojisi nedir?

Bitcoin’i resmi olarak kullanan ülkeler ile ilgili yazımıza geçmeden önce, sizlere blok zincir teknolojisinden bahsedeceğiz.

Blok zincir sistemi, Bitcoin’in kullandığı ana sistemlerden biridir. Daha rahat anlamanız için örnekleyecek olursak; bankada çalışan bütün personelin yaptığı işi, blok zincir sistemi kendi başına yapmaktadır. Blok zincir sistemi, yapay zekâ teknolojisi ile çalışmaktadır. Yani hiçbir insan müdahalesi bulunmuyor.

Şu an birçok ülkenin de kullandığı blok zincir teknolojisi, birçok avantaj sağlıyor.

  • Şahıs ya da kurum müdahalesi olmadan çalıştığı için, süratli ve ekonomik avantajlar sunuyor.
  • Sistem içerisinde yapılan her hareket, birçok kontrol mekanizmasından geçmektedir. Bu sebeple, sistem üzerinden herhangi bir dolandırıcılık yapılması ihtimali, minimuma indirilmiştir.
  • Blok zincir teknolojisi, şu an ki sistemde en güvenilir bir uygulama olarak görülüyor.
bitcoin'i tanıyan ülkeler
bitcoin’i tanıyan ülkeler

Bitcoin’i resmi olarak tanıyan ülkeler

ABD:

Elinde en çok sanal para birimine sahip ABD, ayrıca Bitcoin işlemlerinin en fazla yapıldığı ülkedir. Dünya ülkeleri, ABD’nin Bitcoin ve diğer sanal paralarla ilgili resmileşme ve diğer düzenlemeleri ile alakalı hareketlerini önemle izlemektedir.

Estonya:

Estonya hükümeti, blok zincir teknolojisine sahip ilk oylama sistemini getiren ülkedir. Ayrıca sağlık ve bankacılık sektörünün de blok zincir teknolojisine geçmeyi planlamaktadırlar.

Danimarka:

Kâğıt ve madeni para kullanımını bitirmek isteyen Danimarka Devleti, sanal para birimlerine geçmek istiyor. Ülkesindeki merkez bankasını kaldırmadan, günlük para kullanımında da sanal paraların kullanımını planlamaktadırlar. Danimarka merkez bankası, yapı itibariyle hükümetten bağımsız bir kuruluştur. Yaptığı açıklama ile ‘’Sanal paraların kullanılmayacağını ve herhangi bir değişikliğin olmayacağını’’ açıklamışlardır.

İsveç:

İsveç merkez bankası yaptığı açıklama ile Bitcoin gibi sanal paraların güvenle kullanılabileceğini açıklamıştır. Bununla birlikte olarak İsveç Finansal Denetleyici Otoritesi, Bitcoin’in, normal paralar gibi kullanılabileceğini resmileştirmiştir.

Güney Kore:

Hyundai, Samsung, Kia gibi büyük firmaların çıktığı ülke olan Güney Kore, Bitcoin ve sanal paralarla ilgili herhangi bir kanun bulunmamasına rağmen, Bitcoin alternatif ödeme sistemi olarak kullanılmaktadır. Ayrıca Bitcoin ve sanal paralarla ilgili birçok toplantı da Güney Kore de olmaktadır.

Hollanda:

Hollanda’da özellikle Arnhem ve Amsterdam’da Bitcoin karşılığında ürün alabileceğiniz onlarca mağaza bulunmaktadır. Ayrıca Hollanda bankaları, kendi alt yapılarını blok zincir teknolojisi ile değiştirip, tasarruf yapmayı amaçlamışlardır.

Finlandiya:

Merkezi Vergi Heyeti, Bitcoin alım ve satımından vergi almamayı kararlaştırmışlardır.

Kanada:

Kanada’da birçok firma, Bitcoin kullanımına önem vermektedir.

İngiltere:

İngiltere de Bitcoin ile yapılan işlemlerde KDV alınmaktadır. Ayrıca birçok firma Bitcoin ya da blok zincir teknolojisi kullanmaktadır.

Avustralya:

Avustralya borsası, blok zincir alt yapısına geçiş için gerekli düzenlemeleri yapmaktadır. Ayrıca Bitcoin alım satımları için ikili vergi alımı uygulamasından vazgeçmişlerdir.

KategorilerBTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir