Altcoin Nedir? Nasıl Alınır?

Altcoin kelimesi, Türkiye’ye özgündür. Bitcoin’in alternatifi kelimelerinin kısaltılmış şeklidir. Bitcoin haricindeki bütün sanal paralar için kullanılan bir kelimedir.

altcoinler nasıl ortaya çıkmıştır
altcoinler nasıl ortaya çıkmıştır

Altcoinler Neden Ortaya Çıkmıştır?

Bitcoin’leri tamamlamak amacıyla, yapıldıkları söylense de birçok kuruluş bunun aksini savunuyor. Altcoinler, piyasaya sürülmeden talep toplar. Ico ile reklam ve tanıtımlarını yaparlar. Böylece piyasaya girecek altcoin ile ilgili hisse satılmasını hedeflerler. Tedavüle çıkan altcoinlerin, piyasada kalıp kalmayacağını, sanal para kullanıcılarının talepleri sağlar. Talep görmemesi durumunda altcoinler, piyasadan kaldırılır. Sanal para kullanıcıları, altcoin al – sat – transferindeki süratini, değer kazanıp kazanmayacaklarını, gönderim yöntemini ya da kullandıkları sistem gibi detaylarına göre işlem yapıp yapmayacaklarına karar verir.

Artniyetli Kişilere Dikkat

Birtakım art niyetli kişiler, altcoin sistemi üzerinden insanları kandırmaya çalışmaktadır. Bunun için öncelikle kampanyalar, büyük tanıtımlar, ilk işlem yapan 100 kişiye 500 dolar bonus ederinde altcoin yüklemesi gibi çeşitli vaatlerle insanları kandırmaya çalışırlar. Bu büyük vaatleri gören birçok kişi, bu sisteme dahil olur ve yatırım yaparlar. Altcoinin sahipleri, hedefledikleri yüksek fiyat açıklamalarıyla, yatırım yapacak kişilerde, yüksek beklentiler oluşturur. Bu şekilde büyük satışlar yapan altcoin patronları, balonu patlattıktan sonra piyasadan çekilir. Bu dolandırıcılık hikayesi, birçok sektörde en sık yapılan yöntemlerin başında gelir. Bu sebeple, her habere ya da bilgiye itibar etmemenizi öneririz.

Şu an piyasada bulunan altcoinler hangileridir?

Yaklaşık olarak şu an 1350 civarı altcoin vardır. Bunlardan bazıları;
• Ethereum
• Ripple
• Nem
• Ethereum Classic
• Litecoin
• Dash
• Monero
• Stratis
• Bytecoin
• Stellar Lumens
• Steem’dir

piyasadaki altcoinler
piyasadaki altcoinler

İlk çıkan altcoin hangisidir?

Namecoin, piyasaya 2011 yılının nisan ayında girmiştir. Büyük tanıtım ve hedeflerle çıkan Namecoin’in ömrü kısa sürmesine rağmen, istikrarlı bir görüntü çizmiştir. Namecoin, sanal para gibi gözükse de amacı domain kayıtlarını serbest ederek, internetteki engel olayını önlemekti.

Altcoin mining (madenciliği) nedir?

Bitcoin Mining’i, şu an ki dönemde yapmak için ciddi işlemci yatırımları yapmak gerekiyor. Bu sebeple mining işlemi yapmak isteyen kullanıcılar, yeni çıkmış olan altcoinlere rağbet etmektedir. Ortalama bir işlemci ile mining işlemi yapılabilmektedir.
Altcoin mining işine girecek kişiler, öncelikle hangi altcoin ile işe başlayacaklarının seçimini yaparlar. Bu seçimi yaparken, altcoinin şu an ki değeri ile çıkabilecek değeri kendince hesaplar. Bitcoinden sonra kendini ispat etmiş altcoinlerin madenciliğini yapmakta, çok büyük işlemci gücü ile olmaktadır. Bu sebeple, yeni çıkmış altcoinlerin madenciliğini yapmak çok daha basit sistemlerle de mümkündür.

Altcoin alırken dikkat edin

Bitcoin’in bu kadar değer kazanması ve hakkında yüzlerce haber çıkmasının ardından, yatırım yapmak isteyenler, gözünü sanal para piyasası sektörüne çevirdi. Bitcoin bu fiyatlardan alınmaz ya da daha da yükselmez diye düşünenler, altcoinler ile ilgilenmeye başladı.
Altcoin alırken, kulaktan dolma bilgi ya da söylemlerle hareket etmemenizi öneririz. Yatırım yapacağınız altcoini seçerken, çok iyi araştırmalı ve mümkünse yeni çıkan altcoinlerden uzat durmanızı öneririz. Yukarıda anlattığımız dolandırıcılık yöntemleri ile yatırım yapmış kullanıcıların paralarını çalan bir ekibe denk gelebilirsiniz. Bu sebeple güvenilirliğini ispat etmiş altcoinler ile çalışmakta fayda var.

Altcoinlerin birbirlerinden farkı nedir?

Altcoinlerin birbirlerinden ayıran en büyük özellikleri algoritmalarıdır. Her altcoinin kullandığı algoritma farklıdır. Bunun dışında çıkartma limiti, gizlilik koşulları, al – sat – transfer yaparken ki hızları gibi birçok ayırt edici özellik bulunmaktadır. Tabi ki altcoin alırken bu özellikleri araştırmamızın yanı sıra, güvenilirliğini de sorgulamamız gerekebilir. Şu an çok popüler olmasından dolayı dolandırıcılar, birçok aldatma şekilleri ile altcoin piyasasındaki yatırımcıları gözlerine kestirmişler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir