Bitcoin ve Altcoinlerin Piyasa Değeri Yarım Trilyon Doları Geçti

2017 Ocak ayında Bitcoin’in değeri 1000 dolar iken, 2017 Aralık itibariyle 19000 dolardan işlem görmektedir. Birçok uzman 2 sene sonra Bitcoin’in 250.000 – 500.000 dolar arası bir rakama çıkabileceğini belirtiyor. Durum böyle olunca, 2017 yılında tartışmasız en çok konuşulan konu Bitcoin ve altcoinler olmuştur. Amerika haber kanalı CNN’in haberine göre, Kuzey Kore’nin yüklü bir miktarda Bitcoin çaldığını veya Bitcoin madenciliği üretimi yaptığını iddia etti.

bitcoin rakipleri de yükselişe geçti
bitcoin rakipleri de yükselişe geçti

Bitcoin’in rakipleri de yükselişe geçti

2017 yılında yaklaşık olarak 19 katı yükselen ve yükselmesi halen devam etmekte olan Bitcoin, kripto altın olarak görülmeye başlandı. Bitcoin’in bu ani ve sert yükselmeleri, fırsatı kaçırdım diye düşünen yatırımcıların ilgisini altcoinlere çevirmesine sebep oldu. Bu yüzden altcoin piyasasında da sürekli bir yükseliş gözlemlenmektedir.

BBC Türkiye’de yapılan bir habere göre, kripto paraların değeri ölçmekte olan CoinMarket isimli web sitesine göre, Bitcoin’den sonra 4. Sırada bulunan Ripple isimli altcoin, salı günkü kapanışından sonra %52’ye yakın bir yükseliş ile 0.44 dolar değerine çıktı. Bitcoin’i tasarlayanlar tarafından 2012 senesinde Amerika’da piyasaya giren Ripple, New York Times’ın alıntısını yaptığı uzmanların açıklamasına göre, Bitcoin’in veliahttı olarak gösterilmekte. Şimdiden birçok banka tarafınca para ödeme ve gönderme altyapısında kullanılmaktadır.

Bitcoin’in diğer rakip rakiplerinden biri olan Litecoin, bu hafta %300’ün üzerinde bir artış sağladı. Litecoin şu an piyasada 300 doların üzerindedir.

IOTA isimli bir diğer altcoin ise Kasım ayından bugüne kadar %770’in üzerinde bir artış sağladı. Bu yükselişi ile birlikte piyasa değeri 12 milyar doların üstüne çıktı. IOTA, blok zincir ağını kullanmayıp, Tangle ismini kullanan farklı bir altyapı kullanmaktadır. Samsung, Fujitsu ve Microsoft gibi birçok dünya devi firmalar ile yaptığı ortaklık ve anlaşmalar bu yükselişin sebebi olarak gösterilmektedir.

altcoin sayısı 1300'ü geçti
altcoin sayısı 1300’ü geçti

Altcoinlerin sayısı 1300’ün üzerine çıktı

CoinMarket veri ve istatisliklerine göre 16 Aralık 2017 tarihi itibariyle 1359 adet altcoin bulunmaktadır. Bitcoin ve altcoinlerin şu anki piyasa değerleri toplamı 536 milyar dolar…

2017 Kasım ayında, piyasanın en büyük döviz borsası firması olan CME Group’un, Bitcoin’in vadeli işlemlerde arzına başlayacağını belirtmesiyle birlikte, Bitcoin ve altcoinlerin değeri yükseldi.

Devlet yetkilileri uyardı ‘’Sanal para balonuna inanmayın’’

Bitcoin ve altcoinlerin kısa zamanda çok yüksek artışlara sahne olmasından dolayı birçok kesim tarafından da akıllarda şüphe oluşmaya başladı.

En son Mehmet Şimşek’in Twitter üzerinden yaptığı açıklamada ‘’Bitcoin, finans sektörünün en büyük balonudur’’ dedi. Her gün çıkan yükseliş haberlerine itibar edilmemesinin, bu kadar hızlı yükseldiği gibi çöküşünde hızlı olabileceğini belirtti.

Milliyet Gazetesi’ne açıklama yapan MHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, Varlık Fonu desteği ile yerli bir kripto para birimi çıkartılabileceğini, güvenli ve kontrollü bir kripto para transferinin olabileceğini dedi.

Üç büyük sanal para borsasında, 24 saat içerisinde toplam 5400 Bitcoinlik bir işlem hacmi olmuştur. Bu da ortalama olarak 220 milyon liralık bir işlem demektir. Küçük işletmeler bile kendi arasında bu Bitcoin ve altcoin ticaretine girip, hizmet ve ürün alış satışında bu sanal paraları kullanıyorlarsa, bizim de kripto para birimleri olayına girmemiz gerekmektedir. Bitcoin sürekli bir balon ifadesiyle karşı karşıya kalsa da yükselişini sürdürüyor.

kuzey kore bitcoin
kuzey kore bitcoin

Kuzey Kore çok sayıda BTC (Bitcoin) çaldı

Bitcoin ve altcoinler ile ilgili sadece yükseliş ya da uyarı haberleri çıkmıyor. Kripto para birimleri için yöneltilen en büyük suçlamalar; kara para aklanması, suç örgütleri tarafınca kullanılması ya da uyuşturucu, silah kaçakçılığında ödeme alternatifi olmasıdır.

Amerika haber kanalı CNN’in yaptığı bir açıklamada, Kuzey Kore’nin çok yüklü tutarlarda Bitcoin çaldığını veya Bitcoin mining yaparak, BTC üretimi yaptığını iddia etti.

Kuzey Kore’nin Bitcoin’leri çalmak için, Güney Kore’deki 4 farklı borsa merkezinde çalışan personellere, kötü amaçlı yazılım içermekte olan e-postalar göndererek, yüklü miktarda Bitcoin çaldığını iddia edildi.

KategorilerBTC

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir